Vize istemeyen Baklan Ülkeleri 2020

Vize istemeyen Baklan Ülkeleri 2020

                Vize istemeyen Baklan Ülkeleri

                Vize, bir ülke vatandaşının başka bir ülke sınırları içerisine dahil olmadan ilgili ülke konsolosluğundan aldığı bir belgedir. Belirli sürelerde verilir. Bunun için gideceği ülkenin kural ve kanunlarına uygun bir kişi olduğuna dair vize gerekli evrakları hazırlanır. Bu evraklar ülke konsolosluğuna teslime edilir. Uygun görülen tarihler arasında ve sürede vize onayı alınır. Vize onayı ile ilgili ülkeye giriş sağlanır.

                Ülkeler arasında belirli anlaşmalar gereğince bazı ülke vatandaşları arasında vize uygulaması söz konusu değildir. Ortak tarihe ve geçmişe sahip olduğumuz balkan ülkeleri ile ülkemiz arasında da vize uygulamasının olmadığı ülkeler bulunmaktadır. Vize istemeyen balkan ülkeleri ise, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ ve Kosova’dır. Bu ülkelere tüm pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz giriş yapabilir.

                Balkan Ülkeleri Özellikleri

                Balkan ülkeleri hem ortak kültür hem de ortak geçmişe sahip olduğumuz ülkelerdir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Türklerin hakim olduğu topraklar olmaları nedeni ile birçok tarihi eser yapılmıştır. Yapı olarak birçoğunda Müslüman ve Türk vatandaş sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle de gidilmesi görülmesi gereken ülkeler arasındadır.

                Ülkemizden Balkan ülkelerinde gidişin vizesiz olması nedeni ile birçok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Balkan ülkelerine yazlık tatil ya da kültürel tatil amaçlı olarak gitmektedir. Kültür tur şirketleri tarafından da farklı seçenekli turlar düzenlenmektedir. Bosna Hersek, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya düzgün bir planlama ile gezilebilir. Coğrafyaları ve tarihi dikkat çeken ülkeler rahatlık ile keşfedilmektedir.

                Balkan Ülkeleri adını Bulgaristan’ı ikiye bölmüş olan Balkan sıradağlarından almaktadır. 49 milyondan fazla insanın yaşadığı Sırbistan, Hırvatistan, Arnavutluk, Yunanistan, Bosna Hersek, Slovenya, Karadağ, Romanya ve Bulgaristan’dan oluşmaktadır. Balkan adı ise sazlık, sık ormanlarla kaplı bir sıradağ anlamına gelmektedir.

Paylaş

Benzer Yazılar

Merhaba dünya!

WordPress’e hoş geldiniz. Bu sizin ilk yazınız. Bu yazıyı düzenleyin ya da silin….

Flexipass nedir? Balkan Flexipass

Flexipass herkes tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Flexipass Balkanlarda size eşsiz imkanlar sunan ve güzel bir Balkan yolculuğu yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. PekiFlexipass nedir? Balkan Flexipass ne işe yarar?

Hollanda Gezi Rehberi

Batı Avrupa’da bulunan Hollanda Karayipler’de bulunan üç adası ile de bilinen bir ülkedir. Aynı zamanda deniz seviyesinden altında bir yapısı vardır. İngilizce ’de alçak ülke anlamında ‘’Netherlands’’ şeklinde anılır. Benelüks ülkelerinden biridir. Kuzeyde ve batıda Kuzey Denizi ile komşu aynı zamanda güneyde Belçika ve doğuda Almanya ile komşu bir ülkedir. Dil olarak ile Flemenkçe konuşulur. Kendine has bir dil konuşulsa da Dünya’nın birçok ülkesinde olduğu gibi İngilizce ‘de konuşulan bir dildir.

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.