Norveç Gezi Rehberi

Norveç Gezi Rehberi

                Norveç Gezi Rehberi

                Norveç Krallık ile yönetilen bir ülkedir. İskandinavya Yarımadası’nın atı kısımda yer alır. Rusya, İsveç ve Finlandiya ile komşu doğal güzellikleri ile tanına bir ülkedir. Ekonomik ferahlığı ile de dünyada adını duyurmuştur. Bu nedenle de son zamanlarda göç allan bir ülke haline gelmiştir. Yönetim açısından da özgürlükçü ve sosyal destek oranı yüksek bir ülkedir.

                Anayasal monarşi sistemi ile yönetilen ülkede yaşam standartı Avrupa Birliği seviyesinin üzerindedir. Bu kadar ekonomisi üst düzey olması da ülke halkının birliğe katılmasını ret etme sebebidir. Ülke Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne üyedir. Avrupa Konseyi’nin kurucu üye ülkedir. 5,2 milyon nüfusa sahiptir. 19 Eyalet ve 96 şehirden oluşmaktadır. Başkenti Oslo’dur.

                Norveç Nasıl Gezilmelidir?

                Norveç gezi rehberi şeklinde düşünüldüğünde en pratik yol tur ile gitmektir. Tur rehberi ile ülkenin her yeri gezilebilir. Ülkemizde Norveç’i de kapsayan tur paketleri, Ms Kong Harald ile Kuzey Işıklarına Keşif, İskandinavya Turu, şeklindedir. Norveç’in başkenti Oslo’ya direk uçuşlar ile gitmek mümkündür. Ayrıca Avrupa’nın önemli başkentlerinden de aktarmalı uçuşlar yapılmaktadır. Kuzey iklimi nedeni ile soğuk bir ülkedir. Gitmek için mutlaka yaz mevsimi tercih edilmelidlir.

                Bireysel olarak Norveç’ e gitmek isterseniz de ülkede kolay gezi için araç kiralama imkanı bulunur. Kendi gezenler için deniz ürünleri ile dolu mutfağı tavsiye edilir. Ayrıca ülkede birçok festival ve etkinlikler düzenlenmektedir. Cazdan operaya senfoni orkestralarından müzik ziyafetleri dinlenebilir. Kuzeyin ışıklarının çıplak gözle görülebildiği bir ülke olması nedeni ile de festivallerine ilgi büyüktür. Tromso açık hava etkinlikleri ve sergiler için sürekli aktif bir kentidir.

                Norveç Tatilleri

                Norveç Hristiyanlık inancını kabul etmiş ülkelerden biridir. Bu nedenle tatilleri ve bayramları da bu inanca göre yaşanmaktadır. Ülkede 1 Ocak yeni yıl, 24 Mart kutsal Perşembe, 25 Mart kutsal Cuma, 1 Mayıs işçi bayramı, 5 Mayıs Hz. İsa’nın göğe yükselişi, 16 Mayıs Hamsin yortusu, 17 Mayıs anayasa günü ve 25 – 26 Aralık Noel olarak kutlanır. Eğer Norveç ziyaretinizi bu tatil günlerine planlar iseniz daha farklı ve özel zaman geçirebilirsiniz.

Paylaş

Benzer Yazılar

İstanbul’da İlk Görmeniz Gereken Harikalar Listesi

Fethi sonucunda çağ kapatıp çağ açan başka bir şehir daha yok, eee tarih,…

Bosna Hersek Gezi Listesi

Balkan ülkeleri her zaman gözde seyehat rotalarından birisi olmuştur. Özellikle son zamanlarda vizesiz…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.