İzmir’de Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler

İzmir’de Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler

İZMİR’DE YENİLECEK YEMEKLER

İzmir Ege Bölgesi’nin incisi herkesin bildiği üzere. Tabii ki Akdeniz’den esintiler olsa da kendine has bir kültür oluşturan İzmir’nin yemekleri de Akdeniz kültüründen nasibini almış. Doğu illerine nazaran daha hafif yemek skalasına sahip İzmir bazen orijinallikte de sınır tanımıyor. Öyle ki yerde buldukları tüm otlar İzmir hatta Egeliler için potansiyel yemek malzemesi. İzmir’de yemek yapmak isterseniz ana üç malzemeyi bulundurmanız gerekiyor,

  • Ot
  • Zeytinyağı
  • Limon veya ekşi tadı verecek başka bir şeyler.

Bunlar eğer evinizde varsa siz de pekala İzmir mutfağını evinizde oluşturabilirsiniz. Ancak İzmir’de iseniz ve nerde ne yenir bilmiyorsanız bu yazı tam size göre. İzmir dendiğinde akla ilk gelen yemek İzmir kumrusu oluyor. Adının farklı olduğuna bakmayın. Bildiğimiz sandviç ile hamburger arası bir lezzet. Eğer her şeyi karman çorman şekilde ekmek arasında olmasını seviyorsanız kumruya da bayılacakasınız. Bu yemeğin yapılma prensibi kahvaltıda yenen et nevi olan her şey ince ince dilinmesi. Buna salam, sucuk, sosis her şey dahil. Bunlar hafif ateşte kızartılır. Ekmek de bu yağda ısıtılır. Ardından arasına turşu, salam, sucuk, sosis, ketçap ve mayonez ile servis edilir. İzmir’de yenilecek yemekler dediğimizde  akla kumru gelmemelidir elbette.

Diğer bir yemek ise karnabahardır. Karnabahar yemeklerine esprili bir dil olsun diye minik kuzular denir. Çiçek diyen de vardır. 2 farklı yapılma şekli vardır. Bunlardan ilki meze gibi olan yoğurtlu hali. Diğeri ise ana yemek gibi olan salçalı ve sulu hali. İkisinde de ortak nokta çok hafif de olsa karnabaharların haşlanmasıdır. Karnabahar haşlandıktan sonra üstüne sarımsaklı yoğurt dökülür. Ve işlem biter, karnabahar meze olur. Diğer türlüsünde de salça ile kavrulan soğanların içine atılan karnabaharların üstüne karnabaharı aşacak şekilde su konmasıyla yapılır. Suyu koyunca, tenceredeki yemek kaynayıncaya kadar kendi haline bırakılır. Gayet hafif olan karnabaharın böyle yapım şekilleri mevcuttur. İzmir’de yenilecek yemekler birçok kombinasyonla elde ediliyor görüldüğü üzere.

Diğer bir seçenek ise börülcedir. Börülcenin mantığı ile diğer sebzelerin pişirilme mantığı aynıdır. Öncelikle börülceler bir güzel temizlenir. Ardından  börülceler sıvı yağda sotelenir. Burada soteleme öncesinde nasıl doğrandığı önemlidir. Uzunlamasına ise kesim ortaya çok şık bir görüntü çıkacaktır. Enine ise kesim bu sefer pilav veya makarna yanına çok yakışacaktır. Soteleme işlemi esnasında pişme kolaylığına göre başka sebzeler eklenebilir veya çıkartılabilir. Eğer sarmısaklı yoğurt isterseniz sarmısaklı yoğurt ile güzel bir kombin oluyor. Ancak ekşi soslar ile de ister tek ister başka yemekle servis edilebiliyor.  Balık sezonunda da çok güzel balıklar oluyor İzmir’de. Sahil kenarında balık-ekmek şovlarının yapılması sadece İstanbul’a değil İzmir’e de ait bir özellik. Genellikle sebzeye ve balığa dönük beslenme tarzı ile İzmir Türkiye’nin sağlıklı beslenme çıtasını üste taşımaktadır. İzmir’de yenilecek yemekler genellikle sindirimi kolay besinlerden oluşuyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Bosna Hersek Gezi Listesi

Balkan ülkeleri her zaman gözde seyehat rotalarından birisi olmuştur. Özellikle son zamanlarda vizesiz…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.