Hollanda Gezi Rehberi

Hollanda Gezi Rehberi

                Hollanda Gezi Rehberi

                Batı Avrupa’da bulunan Hollanda Karayipler’de bulunan üç adası ile de bilinen bir ülkedir. Aynı zamanda deniz seviyesinden altında bir yapısı vardır. İngilizce ’de alçak ülke anlamında ‘’Netherlands’’ şeklinde anılır. Benelüks ülkelerinden biridir. Kuzeyde ve batıda Kuzey Denizi ile komşu aynı zamanda güneyde Belçika ve doğuda Almanya ile komşu bir ülkedir. Dil olarak ile Flemenkçe konuşulur. Kendine has bir dil konuşulsa da Dünya’nın birçok ülkesinde olduğu gibi İngilizce ‘de konuşulan bir dildir.

Avrupa’nın en büyük liman şehri olan Rotterdam kenti Hollanda’dadır. Meşruti monarşi ile yönetilen ülke dünya çapında insan hakları, inekleri, peynirleri, yel değirmenleri ve bisikletleri ile adını duyurmuştur. Sosyal yaşamda birçok ülkeden farklı olarak ülkede eşcinsel evlilikler yasaldır. 12 il ve 3 adadan oluşan ülkede en önemli kent olarak karşımıza Rotterdam, Deventer ve Lahey çıkmaktadır. Lahey aynı zamanda Uluslararası Adalet Divanı ve Ceza Mahkemesinin bulunduğu bir merkezdir.

                Hollanda’ya Ne zaman gidilmelidir?

Hollanda gezi rehberi için ise ülkeye gittiğiniz tarih önem kazanmaktadır. Çoğunlukla ülkede sıcaklığın ılık seviyede olduğu zamanda gidilmesi tavsiye edilir. İlkbahar ve sonbahar aylarında ülkeyi baştanbaşa gezmek daha rahat olacaktır. Tarih sevenler için ülkenin yürüyüş ve bisiklet ile gezmek daha uygun olacaktır. Bu nedenle de bisikletleri ile ünlü ülkede ir bisiklet kiralamak ve tüm günü bu şekilde dolaşmak son derece keyiflidir.

Hollanda Kültürü

Hollanda halkı son derece toleranslı ve aydın görüşlü insanlardır. Son derece kibar ve nazik insanlardan oluşur. Özgür bir ülkedir. Uyuşturucu madde kullanımı serbesttir. Eşcinsel evlilikler yasaldır. Aynı zamanda da kredi kartı kullanımı Amsterdam dışında yaygın değildir. Bu nedenle Hollanda’ya giderken yanınızda nakit bulundurmak gereklidir.

Soğuk iklimden dolayı Hollanda’da yemek çeşitliliği yoktur. Genellikle lahana, et, patates arasında türetilen yemekler yapılır. Özellikle 185 farklı etnik kökenin yaşadığı Amsterdam’da peynir çeşitliliği mevcuttur. Dünyada da bilinen Hollanda peynirleri göçmenlerin ülkeye kültürel katkısıdır. Keçi peyniri, isli peynir, birçok lezzet ile harmanlanarak satılmaktadır. Sokak pazarlarında satılan taze yumuşak ve süt kokulu peynirler ile farklı lezzet tadılabilmektedir.

Paylaş

Benzer Yazılar

Vize istemeyen Baklan Ülkeleri 2020

Vize, bir ülke vatandaşının başka bir ülke sınırları içerisine dahil olmadan ilgili ülke konsolosluğundan aldığı bir belgedir. Belirli sürelerde verilir. Bunun için gideceği ülkenin kural ve kanunlarına uygun bir kişi olduğuna dair vize gerekli evrakları hazırlanır. Bu evraklar ülke konsolosluğuna teslime edilir. Uygun görülen tarihler arasında ve sürede vize onayı alınır. Vize onayı ile ilgili ülkeye giriş sağlanır.

Merhaba dünya!

WordPress’e hoş geldiniz. Bu sizin ilk yazınız. Bu yazıyı düzenleyin ya da silin….

Flexipass nedir? Balkan Flexipass

Flexipass herkes tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Flexipass Balkanlarda size eşsiz imkanlar sunan ve güzel bir Balkan yolculuğu yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. PekiFlexipass nedir? Balkan Flexipass ne işe yarar?

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.