Bosna Hersek Gezi Listesi

Bosna Hersek Gezi Listesi

Balkan ülkeleri her zaman gözde seyehat rotalarından birisi olmuştur. Özellikle son zamanlarda vizesiz olması ve uygun fiyatlı uçak biletleri sayesinde daha da cazibesini arttırdı.
Bosna Hersek’e gelen herkesin ilk olarak başkent Saray Bosna’da Başçarşı’nın etrafında dolaşmasını tavsiye ediyoruz. Şehrin o geleneksellik ile modernlik arasındaki dokusunu gözlemlemek için en iyi fırsat diyebiliriz.


Saray Bosna’da hiç bilmediğiniz binaların arasında dolaşırken savaşın izlerini hala gözlemleyebiliyorsunuz. Duvarlarda hala mermi izleri var.


Bosna Hersek’e gelinir de, Mostar’a gidilmez mi. Hele de tarihi Mostar Köprüsü’ne uğranılmaz mı?


Mostar Köprüsü’nün etrafındaki restonlarda Cevapi adını verdikleri köfteden tatmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Mekanların fiyat skalası genel olarak bu Mostar Köprüsü’ne manzaraya karşı bir hayli uygun.


Tekrardan Saraybosnaya dönelim ve Saraybosna Katedrali tavsiyemizi de araya sıkıştıralım. 19. yüzyılın sonlarına doğru yapılmış olan bu katedrali alışık olmadığımız sıradışı mimarisi ile görmeniz gereken yerlerden bir tanesi.


Şayet Saray Bosna’ya geldiyseniz ve 90’lı yıllardaki o savaşın izlerini hissetmek istiyorsanız Umut Tüneli’ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Halk ve askerin ortak çabasıyla 5 aydan kısa bir sürede tamamladıkları bu tünel savaş zamanı binlerce insan tarafından kullanılmıştır.


Sonsuz Ateş: Başçarşı Merkeze yürüme mesafesinde olan Sonsuz Ateş ilk olarak 2. Dünya Savaşından sonra ateşlenmiş. Ancak 90’larda yaşanan savaş nedeniyle yaşanan sıkıntılar nedeiyle belirli bir süre kesintiye uğramış olsa da günümüzde o ihtişamı ile Sonsuz Ateş yanmaya devam ediyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

İstanbul’da İlk Görmeniz Gereken Harikalar Listesi

Fethi sonucunda çağ kapatıp çağ açan başka bir şehir daha yok, eee tarih,…

Norveç Gezi Rehberi

Norveç Krallık ile yönetilen bir ülkedir. İskandinavya Yarımadası’nın atı kısımda yer alır. Rusya, İsveç ve Finlandiya ile komşu doğal güzellikleri ile tanına bir ülkedir. Ekonomik ferahlığı ile de dünyada adını duyurmuştur. Bu nedenle de son zamanlarda göç allan bir ülke haline gelmiştir. Yönetim açısından da özgürlükçü ve sosyal destek oranı yüksek bir ülkedir.

İzmir’de Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler

İzmir Ege Bölgesi’nin incisi herkesin bildiği üzere. Tabii ki Akdeniz’den esintiler olsa da kendine has bir kültür oluşturan İzmir’nin yemekleri de Akdeniz kültüründen nasibini almış. Doğu illerine nazaran daha hafif yemek skalasına sahip İzmir bazen orijinallikte de sınır tanımıyor. Öyle ki yerde buldukları tüm otlar İzmir hatta Egeliler için potansiyel yemek malzemesi.

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.